Společně tvoříme budoucnost onkologické péče

Vznik Českého onkologického institutu je pravděpodobně jedním z nejodvážnějších záměrů čerpání peněz z Národního plánu obnovy. Ale jelikož je rakovina v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí, jistě si hlavní město České republiky zaslouží adekvátní centrum onkologické péče odpovídající 21. století. Český onkologický institut by měl přesně takovým komplexním centrem být.  Centrem zaměřeným na poskytování komplexní onkologické péče, včetně prevence, diagnostiky, léčby onkologické, radioterapeutické i chirurgické léčby.

Naše společnost měla za úkol zpracovat pro tento významný projekt studii proveditelnosti podle norem Evropské komise. Jako projekt financovaný z evropských dotačních programů podléhá Český onkologický institut pevně stanoveným projektovým podmínkám a cílům, které musí být náležitě plněny. Institut by měl první pacienty přijmout již v roce 2026.

V rámci vypracování studie proveditelnosti jsme provedli analýzu současného objemu a struktury onkologické péče pro hlavní město Prahu a okolí a vypracovali dlouhodobý předpoklad vývoje onkologických onemocnění v této lokalitě. “Součástí studie byla věnována významná část práce adekvátnímu výběru lokality pro výstavbu Českého onkologického institutu, dále předložena medicínská strategie institutu s navazujícím objemovým konceptem a provozně – ekonomickým modelem.” uvedl Martin Šamaj, partner společnosti smart healthcare solutions.

Veškerá činnost na Studii proveditelnosti byla odborně řízená pracovní komisí na Ministerstvu zdravotnictví ČR, která byla složena ze zástupců lékařské onkologické veřejnosti, ředitelů významných zdravotnických institucí v Praze a Masarykového onkologického ústavu v Brně.