Koncept léčivého prostředí s myšlenkou atmosférických prvků



Skrze aplikaci atmosférických prvku vnášíme do zdravotnických zařízení podněty, které systémově kultivují jejich prostředí, aktivizují lidskou mysl, redukují napětí a stres u pacientů i zdravotníků.

Josef Zlamal a Martin Šamaj


Jak prostředí pomáhá léčit

Koncept léčivého prostředí je nedílnou součástí komplexní zdravotně-sociální péče a může dokonce i významně pomoci při procesu uzdravování.
Tento koncept je v moderním zdravotnictví již využíván, nicméně náš koncept léčivého prostředí jde za hranice běžného zpracování loga a barevného sjednocení klinických pracovišť, ukazatelů a identifikačních značek.
Léčivé prostředí má být komplexem systémových řešení, která urychlují léčebný procesredukují stres u pacientů a zároveň vytváří harmonické, jednoduché a čitelné prostředí pro zdravotnický personál.

Hlavní vizuální myšlenkou jednotlivých řešení je harmonie a kontinuita.


V JAKÉ PODOBĚ?

Písmena tvoří slova, slova tvoří věty, věty tvoří souvětí. Na stejném principu vznikaly i jednotlivé návrhy, které rozdělujeme dle vybraných funkcí zdravotnických pracovišť. Atmosférické prvky mají společnou základní materii.
Lidé, kteří přijdou s atmosférickými prvky do kontaktu, mají příležitost objevovat v různé perspektivě odlišné aspekty díla. Je to stejné jako při pohledu skrze dalekohled, kdy se nám ve vzdálené krajině najednou zjevují nové a nové detaily. Tyto detaily vyvolávají zajímavé otázky, emoce a pobízí k zamyšlení nad společnými prvky. Proto není překvapením, že jedním z cílů je probudit fantazii pozorovatelů.

Zvolený vizuální jazyk pracuje s motivy, které jsou nepopisné a uživateli tak poskytuje dostatek prostoru pro rozvinutí vlastní představivosti.
Jednotlivé prvky jsou rozmístěny tak, aby z pohledu celého interiéru rovnoměrně vytvořily příjemnou atmosféru. Myšlence nadčasovosti odpovídá také i tlumená a neutrální barevnost zdůrazněná skrze drobné plochy metalické barvy (zlatá, stříbrná, měděná – sakrální architektura).
Všechny atmosférické prvky budou propojeny s navigačním systémem, aby nabídly uživatelům komfortní orientaci v rámci celého areálu, objektu a samostatného oddělení.

Kvalitní nemocniční design s přesahem do konceptu léčivého prostředí zaznamenává pozitivní vývoj, který dává smysl s prokazatelnými výhodami pro majitele, management zdravotnického zařízení, zdravotnické pracovníky, nemocné, klienty a návštěvy. 


Koncept léčivého prostředí s myšlenkou atmosférických prvků…

… vyžaduje proces od identifikace po celistvý systém

Příležitost v připravovaných generálních rekonstrukcích stávajících nemocničních objektů nebo profesionální řešení interiéru u novostaveb je nutné řešit celostně. Pro atraktivní řešení je nutná kombinace kvalitního informačního designu s esteticky příjemným prostředím.

… zná nemocniční procesy a rozumí jim

Procesně orientovaná zdravotní péče je složena z řádného komplexu na sebe navazujících nemocničních procesů. Konkrétní nemocniční procesy jsou identifikovány a trasy jsou tak definovány na základě interních zdravotnických postupů. Nejvýznamnějším faktorem v prostředí léčivého konceptu je zdravotnický personál, protože poskytuje pacientům a klientům pomoc skrze rady a informace.

… zná pacienty a rozumí jim

Je potřeba si uvědomit, že proces poskytování zdravotní péče obsahuje více než krátkou návštěvu nebo samotnou hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení. Mnohdy strávíme více času na cestě k lékaři, průchodem nemocničním areálem a budovou, čekáním na termín setkání, ošetřením a následně další chůzí do lékárny, případně další administrativou spojenou s návštěvou lékaře. Návštěva lékaře nebo samotná hospitalizace zahrnuje spoustu aktivit a záleží jen na samotné organizaci, zda všechny identifikované aktivity doprovodí čitelnými a správnými informacemi, které budou doplněné o nadčasový interiérový design.

… zvyšuje efektivitu

Slabý důraz na léčivé prostředí může mít kvůli podávání „nedůležitých“ informací za následek plýtvání času zaměstnanců. Kvalitní léčivé prostředí umožňuje recepčním a zdravotnickému personálu se naplno a efektivně věnovat jejich náročné práci.

… zajišťuje účelnost a rychlost poskytovaných služeb

Situace, kdy pacienti přijdou na objednaný termín pozdě jsou frustrující pro obě strany. Kvalitní léčivé prostředí s identifikací ovlivňuje vnímanou kvalitu služeb díky zkrácení čekacích dob.

… redukuje stres

Návštěva zdravotnického zařízení může být doprovázena neznámými situacemi. Neznámé situace jsou nepříjemné a stresující. To může způsobit, že se lidé cítí vyděšení. Tyto situace jsou spojené s organizací a mohou vést až ke změně lékaře. Dobrý design a efektivní navigace cesty mohou pomoci vnímat návštěvu lékaře v pozitivnějším světle.

… zlepšuje atmosféru budov

Koncept nadčasového, kultivovaného a promyšleného designu s myšlenkou může ve zdravotnickém sektoru pomoci lidem se cítit dobře a bezpečně. I vědecké studie potvrzují, že kvalitní práce s léčivým prostředím může mít podstatný vliv na sebevědomí pacientů.

Kvalitní design s prvky léčivého prostředí pro nás znamená hledání cesty, která může udělat víc než ukázat jen jeden směr.
Naše řešení vnímáme jako průkopnická, která osloví nápadem, zaměstnáním mysli a filozofií života.
Naše řešení myslí na utváření příjemného a přátelského prostředí, kde celkový obraz léčivého prostředí pozitivně nabije a osobně zasáhne do vlastního procesu uzdravování.
Uplatněné materiály splňují požadavky na hygienu, bezpečnost i myslí i na užitou hodnotu.


Atmosférické prvky konceptu léčivého prostředí zpracováváme do 7 oblastí.
Každá oblast je svým způsobem specifická a odlišná ve spektru poskytované zdravotní péče, zájmu účastníků systému a jejich očekávání. Specifika uvedených oblastí zasahují do předpokládané délky hospitalizace.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti matka a dítě

Léčivé prostředí v oblasti matka a dítě je zaměřeno na porodnická oddělení, oddělení šestinedělí a novorozenecká pracoviště. Uvedená pracoviště jsou protkána silnými emocemi, jak ze strany přímých aktérů, tak i ze strany příbuzných a návštěv. Očekávání zrození potomka v životě matky, otce a blízkých jistě patří k nejpozitivnějším událostem života. Nosným motivem v designu uvedených pracovišť je akt obejmutí, který vyjadřuje silný motiv mateřství.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti dětské medicíny

Léčivé prostředí v oblasti dětské medicíny a její výjimečnost lze vnímat i ze studia vývoje zdravého jedince. Vnímání prostředí dětí můžeme zdůrazňovat jako příběh života pohledem pohádkového světa, a to převážně ze světa zvířat. Motivy, kdy lidi a jejich příběhy zosobňují zvířata s prvky navozujícími humor a nadsázku jsou klíčovým motivem pro vytvoření příjemného prostředí. Uvedený design je předkládán popisným přístupem s prvky, které otevírají dětskou představivost.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti chirurgických oborů

Chirurgické specializace jsou dynamickým oborem, kde rychlost a radikálnost jsou jim vlastní. Riziko ztráty tekutin je klíčovým ukazatelem a proces uzdravování chirurgických ran lze vnímat jako obnovování rovnováhy, kde element vody bude hrát klíčovou roli, což se odráží v použitém motivu. Vždyť voda je základní složkou krve.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti interních oborů

Obory interní medicíny jsou ukazatelem naší pouti životem, což lze identifikovat v motivu poutě krajinou, s pomocí motivů odkazujících na hory, horizont, údolí. Životní rovnováhu produktivního věku lze opakovaně podtrhovat košatostí cest, životních rozcestí. Ústředními motivy bude krajina, hory, horizont a údolí s kontrastem rozcestí.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti intenzivní medicíny

Intenzivní medicína je lékařským oborem, který je protkán velkou technologickou expanzí a pobyt pacientů na uvedených pracovištích je významně ovlivněn kvalitou a kvantitou stavu vědomí. Ústřední motivy interiérového designu je proto nutno zpracovávat v jednoduchých a čitelných obrazcích. Mezi těmi lze identifikovat paprsky světla, zastupující naději, s ústředním kontrastem východu a západu slunce.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti následné péče

Následná péče je provázena dlouhodobým pobytem a velmi často se dotýká občanů, kteří za celý život získali enormní zkušenosti. Prošli si významnými sociálními rolemi ve společnosti. Odkazy v designu doporučujeme zaměřit na obrazy ze života s podněty z dětství a ze zaměstnání, s odkazy na rodinu a přátele.


Atmosférické prvky léčivého prostředí v oblasti onkologické péče

Uvedený obor je velmi specifický svým přístupem a dynamikou. Pokud chceme identifikovat obor jedním slovem, je jisté, že dospějeme ke slovu naděje, které se velmi často bude opakovat. Onkologie je slovem, které lidi zastrašuje a představuje pro většinu z nich noční můru. Jedna z nejdůležitějších věcí je spolupráce nemocného, rodiny, zdravotníků a lékařů. Právě propojení a naděje lze být v prostředí vyjádřena formou motivu duhy, delfína či mušle, která vyjadřuje naslouchání.


Vědecké studie prokázaly, že pohodu zdravotníků, pacientů a návštěvníků podporuje prostředí, které je snadno dosažitelné, čitelně identifikovatelné a pohodlné, protože pak lze dosáhnout jisté míry samostatnosti pacientů.
Předložený koncept je vnímán jako umění, které poskytuje sebevědomí a soukromí, a to jak vizuální (například žádné nežádoucí výhledy z chodby), tak akustické (například použitím materiálů pohlcujících zvuky v místnostech). Zároveň věnuje pozornost příbuzným a klade důraz na kontakt s vnějším světem. Bezpečnost je nutno v dnešní době vnímat jako klíčovou zásadou celého konceptu.


Vlastnosti atmosférických prvků konceptu léčivého prostředí

Jak probíhá proces realizace?

  • Prohlídka místa, iniciační rozhovor

  • Příprava ideového návrhu (orientační budget + harmonogram)

  • Příprava realizační dokumentace (přesný budget + harmonogram)

  • Výroba

  • Instalace

Vlastnosti atmosférických prvků konceptu léčivého prostředí zasahují do níže uvedeného celistvého konceptu, který je zaměřen na:

  • Pohodlí a bezpečnost pacientů, návštěvníku a zaměstnanců

  • Interiérové barvy

  • Interiérové materiály

  • Interiérové vůně

  • Světelný komfort

  • Vizuální styl informační grafiky

  • Sjednocující prvky


Autor: Josef Zlamal